Odzież robocza a odzież ochronna

W pracy używana może być zarówno odzież robocza jak też odzież ochronna. Ochronna odzież używana jest w trudniejszych warunkach, w których musi być realizowana praca.

Natomiast odzież robocza jest najczęściej stosowana w zastępstwie odzieży pracownika. Taka odzież może być zastosowana przez pracodawcę zarówno w celu ochrony przed działaniem szkodliwych substancji, jak też jedynie w celu zapewnienia ochrony odzieży własnej pracownika przed zabrudzeniem.

Odzież robocza może być również zapewniona pracownikowi, który musi wykonywać pracę w miejscach, gdzie występują niekorzystne warunki atmosferyczne. W wielu miejscach pracy pracodawcy chcą również ujednolicić wygląd pracowników, co przekłada się na postawienie na strój roboczy.

Odzież ochronna

W przypadku odzieży ochronnej w odróżnieniu od odzieży roboczej musi ona spełniać określone normy, które są różne w zależności od rodzaju ryzyka, które pojawia się na określonym stanowisku pracy. Normy określane są zarówno przez polskie jak też unijne organy. Odzież ochronna ma na celu w odróżnieniu od odzieży roboczej, chronić zarówno zdrowie jak też życie.

Do elementów, które składają się na odzież roboczą zaliczyć można mundury, kamizelki, bluzy, koszule, spodnie, obuwie. Jednocześnie taka odzież może również składać się ze sprzętu w postaci masek, okularów, kasków. Tego rodzaju sprzęt pojawia się między innymi w pracach budowlanych.

Standard ubioru pracownika

Ujednolicenie ubioru pracownika pozwala zapewnić rozpoznawalność pracowników danej firmy. Wiele firm decyduje się na wybór takiej odzieży, która jest spersonalizowana, czyli posiada dodatkowo logo firmy, które jest przygotowywane zarówno na gotowych ubraniach jak też na ubraniach zamawianych indywidualnie.

Bardzo ważne jest, by odzież robocza była przede wszystkim bezpieczna. Nie można jednak zapominać, że odzież taka musi być również dostosowana do warunków, w których pracownik realizuje pracę. Jednocześnie bardzo ważne jest, by odzież robocza była również wygodna, co obecnie jest nieco łatwiej uzyskać, dzięki występowaniu coraz bardziej nowoczesnych materiałów, które przy lekkości zapewniają jednocześnie elastyczność i łatwość wykonywania ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *