Etapy przebiegu przewiertu horyzontalnego

Horyzontalne przewierty sterowane są alternatywnym sposobem wykonywania zleceń polegających na kładzeniu sieci rur lub kabli bez ingerencji w powierzchnię danego podłoża. Możliwości, jakie oferuje ta metoda są naprawdę nieocenione w kilku przypadkach, lecz do prawidłowo wykonanego przewiertu należy się dokładnie przygotować. Zarówno planując przewiert, jak i przygotowując odpowiednio maszyny ? wiertnice.

Cały proces wykonywania przewiertu horyzontalnego składa się z części planowania wykonywania całej operacji ? części równie ważnej, co kolejny etap, głównie ze względu na obliczenia które należy wykonać przed rozpoczęciem prac. Obecna technologia obliczeniowa pozwala na wykonanie przewiertu kończącego się z bardzo dużą dokładnością, nie odbiegającego od projektu, dlatego też specjaliści poświęcają czas na przeprowadzenie symulacji przewiertu w celu uzyskania optymalnych odległości. Tak w skrócie wyglądają przewierty sterowane.

Kolejną fazą jest część operacyjna, w której wyróżnić możemy trzy etapy:

  1. Wykonanie przewiertu pilotażowego ? jak sama nazwa wskazuje jest to pierwszy przewiert wskazujący trasę przewiertu oraz sprawdzający, czy na drodze wiertnicy nie napotkano żadnych przeszkód, nie uwzględniających w dokumentacji dotyczącej projektu. Warto wspomnieć o specjalnej części wiertnicy, tak zwanej sondzie, za pomocą której firmy wykonujące przewierty horyzontalne są w stanie kierować wiertnicą i korygować ewentualne trasy.
  2. Poszerzenie (zwane inaczej rozwiercaniem pierwotnym) przewiertu pilotażowego ? po akceptacji trasy przewiertu następuje jego poszerzenie za pomocą większej wiertnicy, o grubości adekwatnej do tej z projektu końcowego.
  3. Przeprowadzenie rur prowadzących, sieci kabli lub innej zawartości przebiegającej w kanale przewiertu (w zależności od ustaleń zawartych w projekcie przewiertu horyzontalnego).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *