Dom, który myśli samodzielnie

Jeszcze do niedawna domy, które samodzielnie wykonywały zaprogramowane akcje w przypadku wystąpienia określonego zdarzenia mogliśmy oglądać tylko w filmach science-fiction, jednak obecna technologia pozwala na całkowite zautomatyzowanie domu!
Dziedzina, która zajmuje się wprowadzaniem inteligentnych instalacji w budynkach jest automatyka domowa, pozwalająca na zintegrowanie praktycznie każdego elementu naszego domu z centralnym panelem zarządzającym, z którego użytkownik może wydawać komendy budynkowi. Najczęściej w jedną całość łączone są systemy bezpieczeństwa, takie jak: systemy antywłamaniowe lub przeciwpożarowe, często też klienci wybierają integrację systemów ogrzewania. Opcji integracyjnych jest praktycznie nieskończoność ? bardziej zaawansowane instalacje przewidują podłączenia zraszaczy trawników, podgrzewanie wody w basenie w taki sposób, by użytkownik miał możliwość sterowania temperaturą również z panelu centralnego, który jest podstawową jednostką sterująca, jaką zawiera  inteligentny dom.

Jak sterować domem?
Sterowanie inteligentnym domem może odbywać się na parę sposobów ? standardowo użytkownik systemu zarządza układami elektrycznymi z centralnego panelu zarządzania , montowanego zazwyczaj w jednym z pomieszczeń. Istnieje także opcja sterowania z komputera (najczęściej laptopa) lub mobilnych urządzeń (typu smartphone lub tablet). Inteligentny dom komunikuje się z zewnętrznymi urządzeniami poprzez sieć bezprzewodową, niezależnie od zainstalowanego systemu operacyjnego znajdującego się na urządzeniu ? programy do obsługi inteligentnych budynków są multiplatformowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *